PNA YOUTH TRACK & FIELD RECORDS
(after 2019 season)--New Records, changes highlighted 

7-8yo Girls
100m  14.84    Hailee Foster  High Voltage     2018 Bend,OR
200m  30.91    Tasiona Curtis-Ames  Cascade Str  2018 Bend,OR
400m  1:09.99  Tasiona Curtis-Ames  Cascade Str  2018 Bend,OR
800m  2:50.15  Abigail Wallace     unat           2018 Tacoma
1500m  5:39.13  Abigail Wallace     unat         2018 Greensboro,NC

4x100    62.63   High Voltage TC                 2012 Baltimore
                         (Gates,Wright-Reed,Green,Lipsky)
4x400   5:16.82   SCAA                               2014 Humble,TX
                   (D.Manago,I.Andrews,J.Brathwaite,M.Brooks)
LJ   3.50m/11-5.75 Sophia Cunliffe  Seattle Speed 2010 W.Seattle
SP    6.37m/20-10.75  Anvi Bhatia    Rainier Beach  2017  Spokane Valley
Jav    17.28m/56-8  
MaLu Touras  Speed Unlim  2015  Jacksonville,FL


7-8yo Boys
100m  13.69  Nolan Hickman  High Voltage 2011 Wichita,KS
200m  29.44  Brayley Manning  Cascade Str 2018 Bend,OR
400m  1:07.64  Jason Brown  Rainier Beach  2014 Humble,TX
800m  2:35.86  Kenyon Andrews   SCAA  2016 Sacramento,CA
1500m  5:13.54  Kenyon Andrews   SCAA  2016 Sacramento,CA
4x100   61.81             SCAA                   2018  Bend,OR
                         (Hall,Tullos,Conroy,Wilkins)
4x400   5:10.43          SCAA            2015     Beaverton,OR
                   (Shabazz,Andrews,Brooks,Witherspoon)
LJ   3.74m/12-3.25 Maceo Rivers Top Flight TC  2015 Jacksonville,FL
     tie 3.74m  Brayley Manning  Cascade Str 2018 Greensboro,NC

SP  6.77m/22-2.5  Emori Wilson  High Voltage  2015 Beaverton,OR
Jav  26.90m/88-3  Geron White    FWTC  2015 Jacksonville,FL

9-10yo Girls
100m  13.06  Hannah Cunliffe  Rainier Beach  2006 Baltimore
200m  27.60  Sharonda Duncan SCAA  1994
400m  1:02.49  Takiyah Blue  Rainier Beach  2015 Jacksonville,FL
800m  2:28.08  Abby Tybur  Eastside TC 1998
1500m  5:02.4  Sarah Schwald  Univac  1983
1500RW 8:37.7  Alyssa Coughlin  Eastside TC 1990
4x100 55.19   Rainier Beach(Powell,Lewis,Finkley,Cunliffe) 2006 Baltimore
4x400 4:33.34   Rain City Flyers   1991
4x800 no record
LJ   4.68m/15-4 Tierra Crockrell  Seattle Speed    2011 Spokane
HJ  1.48m/4-10.25 JaiCeionna Gero-Holt  Rainier Beach  2016 W.Seattle
SP 8.76m/28-8.75 Chanel Smith  Wings of Eagles  2006 Baltimore
TurboJav 29.86m/97-11 Anvi Bhatia  Rainier Beach  2019 Sacramento
Triathlon 1422pts  Tierra Crockrell  Seattle Speed 2011 Wichita,KS

9-10yo Boys
100m  12.89  Askhari Davis  High Voltage  2011  Wichita,KS
200m  26.91  D'Juan Piper   Rainier Beach 2005  Indianapolis
400m  59.12  D'Juan Piper  Rainier Beach  2005  Indianapolis
800m  2:22.94  Kenyon Andrews  SCAA     2018 Greensboro,NC
1500m  4:54.53  Scott Johnson  CS  1989
1500RW 8:21.0  Eric Plebuch  Comets  1982
4x100  53.39   Rainier Beach   2005  Indianapolis
                       (Jones,Piper,Wilson,Wilson)
4x400  4:22.04   High Voltage    2012  Baltimore
                         (Robertson,Wood,Graves,Hickman)
4x800  12:44.43  Cascade Striders   2001 Shoreline
LJ  4.75m/15-7 Aaron Dotson  Flying AJ 2001 Shoreline
HJ  1.46m/4-9.5 Eric Dudley  Unat  1990
SP  9.71/31-10.25 Jackson Gibbon   Hill Valley 2011 W.Seattle
TurboJav 36.01m/118-1  Jack Mardon  unat  2012   Bend
Triathlon 914pts  D'Juan Piper  Rainier Beach  2005  Indianapolis

11-12yo Girls
100m  12.52  Sharonda Duncan Jet City 1996
200m  25.36  Sharonda Duncan  Jet City  1996
400m  59.35  Lindsey Smith  Mtn View 1995
800m  2:19.20  Alyvia Brown  Cascade Str 2017 Spokane Vly
1500m  4:49.5  Kari Jonassen  Eastside TC 1976
3000m  10:33.0  Keli Smith  IG  1981
1500RW 8:14.4  Andrea McNabb  Eastside TC 1980
80m Hurdles 12.66  Alaina Brady   Cascade Str 2014 Humble,TX
4x100  50.23   SCAA    1995
4x400  4:10.7   SCAA    1981
4x800  10:07.40  Rain City Flyers   1993
LJ  5.27m/17-3.25 Tierra Crockrell  Seatown Expr  2012  Bend
HJ  1.63m/5-4 JaiCieonna Gero-Holt  Seatown Expr  2018 Bend,OR
SP  11.82m/38-9.5 Johanna Gambill  BGTC  1987
DT  26.93m/88-4 Vanessa Garris  South Hills TC 2002 Shoreline
TurboJav  34.88m/114-5 Anna Adamko Flanagan Clan 2005 Cheney
AeroJav450 29.98m/98-4 Aaliyah Khan Speed Unlim 2019 Sacramento
Pentathlon  3181pts  Alaina Brady  Cascade Str  2014  Humble,TX

11-12yo Boys
100m  12.10  Kelee Ringo  Cheetah Tr  2014  Spokane Vly
200m  24.80  Tyrone Taylor II  Rainier Beach  2016 Sacramento,CA
400m  55.58  Kelee Ringo     Cheetah Tr  2014 Humble,Tx
800m  2:12.45  Jeff Perry  Univac  1983
1500m  4:26.68  Jeff Perry  Univac  1983
3000m 9:30.0  Jeff Allison  Univac  1979
1500RW 7:50.3  Eric Plebuch  Comets  1984
80m Hurdles 12.44  Darian Brooks  Rainier Beach 2004 Eugene
4x100  49.13   Seatown Express  2007 Walnut,CA
         (Jones,Piper,Wilson.Bannister)
4x400  4:06.60   Rainier Beach TC  2004 Eugene
          (J’Taune Griffith, Khayree Johnson, Casey Burns, Ronell McGraw)
4x800  10:00.84  Rain City Flyers   1994
LJ  5.63m/18-5.5 Marcus Harewood unat  2004 Sealth
HJ  1.64m/5-4.5 Mark Allen  ??  1981
SP  16.01m/52-6.25 Nolan Van Amen  S.Kitsap  2011 Spokane
DT  42.45m/139-3 Trey Knight  Evergreen Storm  2014 Kent
TurboJav 39.11m/128-4 Landon Armstrong  Speed Unlimited  2011  W.Seattle
AeroJav450 41.95m/137-7 Max Berger  Rainier Beach  2017  Lawrence,KS
Pentathlon (new) 2373pts  Kenyon Andrews  SCAA 2019 W.Seattle

13-14yo Girls
100m  12.09  Hannah Cunliffe  Seattle Speed 2010 W.Seattle
200m  24.52  Hannah Cunliffe  Seattle Speed 2010 W.Seattle
400m  55.88  Melantha Jenkins Seatown Express 2002 Cheney
800m  2:10.11  Sophia Cantine  Speed Unlim  2013  Greensboro,NC
1500m  4:32.48  Sophia Cantine  Speed Unlim  2013  Greensboro,NC

3000m 10:05.50 Julia Smith  Speed Unlimited 2017 Lawrence,KS
3000RW 16:30.8  Tyra Karlsson  Cheetah  1981
100m Hurdles 14.68  Virginia Powell  SCAA  1997
200m Hurdles 27.52  Leslie Campbell  SCAA  1983
4x100  47.79   SCAA    1988
4x400  4:01.42   Seattle Speed 2009 W.Seattle
          (Bouyer,Finkley,Cunliffe,Cablayan)
4x800  9:39.08   SCAA    1994
           (Jones,Jackson,Dean,McRae)       
LJ  
5.53m/18-1.75 Saudi James-Heard  Flying AJs  2014 Humble,TX
TJ  11.94m/39-2.25 Rieko Wilford  Flying AJs  2016 W.Seattle
HJ  1.72m/5-7.75 Mary Moore  IG  1979
PV  3.65m/11-11.5  Amanda Moll 4 Performance 2019 Tacoma
SP  14.87m/48-9.5 Johanna Gambill  BGTC  1989
DT  39.89m/130-10 Karlee Freeman  unat  2014 Humble,TX
Jav (old)  38.33m/125-5 Amy Moore  Cheetah  1981
Jav (new) 39.66m/130-1.25 Anna Adamko  Flanagan Clan 2007 W.Seattle
Pentathlon  3214pts  Olivia Vincent  Seatown Express  2010 Sacramento

13-14yo Boys
100m  10.81  Tyrone Taylor II Rainier Beach  2018 Bend OR
200m 
22.02  Tyrone Taylor II Rainier Beach  2018  Greensboro,NC
400m  50.87  Courtney Jaworski SETA  1998
800m  2:02.18  Eric Schulz  Speed Unlim 2010 Sacramento
1500m  4:13.70  David Harkin  Univac  1984
3000m  9:09.3  Shawn Sullivan  ???  1980
3000RW 18:15.29 Michael Huber  ???  1998
100m Hurdles 13.70  Nate Robinson  SCAA  1998
200m Hurdles 25.10  Deyondre Davis  Thriller TC  2016 Sacramento,CA
4x100  
45.50  Bremerton Jaguars  2016  Sacramento,CA
                        (Ealon,Johnson,Pangelinan,DeWalt)

4x400  3:37.80  Rainier Beach  2006  Baltimore
                        (Burns,Griffith,Johnson,McGraw)
4x800  8:59.11   Speed Unlimited   2018  Greensboro NC
                    (Heisser,Villanueva,Kary,Tafioliol)
LJ  6.36m/20-10.5 Michael Banton  Unat  1993
TJ  12.67m/41-6.75 Deyondre Davis  Thriller TC 2016 Sacramento
HJ  
1.83m/6-0  Max Bryson  unat  W.Seattle   2008
        tie  Ian Ferguson  Cascade Str  2017 Spokane Vly
PV  3.51m/11-6.25 Zach Shugart  Unat  2011  Spokane
SP  19.73m/64-8.75 Trey Knight  Ev Storm  2016  W.Seattle
DT  62.48m/205-0 Nolan Van Amen  RAW Speed II  2013  Greensboro NC
Jav (new) 56.77m/186-3 Curtis Clausen  unat  2007 W.Seattle
Pentathlon  3061pts  Deyondre Davis  Thriller TC  2016  Sacramento,CA

15-16yo Girls
100m  11.69  Aliya Wilson  Tahoma TC  2017 Lawrence,KS
200m  23.1  Kim Phillips  SCAA  1982
400m  54.7  Ericka Harris  TACPA  1980
800m  2:08.7  Deanna Coleman  Falcon  1976
1500m  4:32.4  Deanna Coleman  Falcon  1976
3000m  9:25.0  Patty Matava  CS  1981
3000RW 15:58.0  Jennifer Fisher  Univac  1986
100m Hurdles 14.08  Alaina Brady  Tahoma TC  2018 Greensboro NC
400m Hurdles 1:01.27  Amy Moore  Cheetah  1982
2000m SC 7:04.39  Savanna Craig Ev Storm 2014 Humble,TX
4x100  47.41   Sports in Action   1986
4x400  3:54.29   SCAA    1982
4x800  9:25.32   SCAA    7/26/96
                  (Chwalek,Jackson,McRae,Dean)
LJ  6.16m/20-2.5 Jill Bell   Overdrive 1999 Cheney
TJ  12.31m/40-4.5 Lyric Harris  High Voltage  2017  Lawrence,KS
HJ  1.87m/6-1.5 Mary Moore  IG  1981
PV  3.75m/12-3.5 Allison Neiders NWPV  2019 Tacoma
SP  14.24m/46-8.75 Jackie Henry  Cheetah  1976
DT  42.60m/139-9 Heather Gambill  unat  1992
Jav   43.25m/141-11.25 Leslie Erickson  Rouswell TC 1998
Jav(NR)  43.92m/144-1  Kaelyn Shipley  Evergreen Storm  2015 Jacksonville,FL
Hammer  
44.80m/146-11.75  Olivia Midles  Barron Park   2007 Walnut,CA
Heptathlon 4848pts  Marlene Michalak ESTC  1981
Heptathlon(NR) 4831pts  Alaina Brady  Tahoma TC  2018 Bend.OR
                   

15-16yo Boys
100m  10.78  Whit Finks  SCAA  1984
200m  21.71  Todd Witzel  unat  1983
400m  48.33  Michael Okoro  Flying AJ's  2008 Omaha
800m  1:54.26  Courtney Jaworski SETA  2000 Buffalo
1500m  3:56.43  Jonathan Phillips  FWTC 2007  Walnut,CA
3000m  8:53.5  Tracy Garrison  Univac  1980
3000RW 13:54.0  Tony Engelhardt  Univac  1982
2000SC  6:06.19  Chris Lukecik  FWTC  2000 Buffalo
110m Hurdles 14.47  Rob Gray  unat  1986
400m Hurdles 53.36  Cass Elliot  unat  2016 Sacramento,CA
4x100  42.30   Sports in Action   1986
                 (DJ.Livingston,K.Wiley,R.Thomas,R.Williams)
4x400  3:20.99   Federal Way TC   1998
4x800  7:59.69   Self Esteem Thru Athletics 2000 Buffalo
LJ  7.12m/23-4.5 Clyde Duncan  SCAA  1984
       tie  Peller Williams  unat  1986
TJ  14.63m/48-0 Morena Zapata  Flying AJ’s 2003 Monmouth
HJ  2.11m/6-11 Rick Noji  CS  1983
PV  4.70m/15-5 Bryan Madche  CB  1991
SP  19.44m/63-9.5 Trey Knight  Evergreen Storm  2018 Bend,OR
DT  54.41m/178-6 Trey Knight  Evergreen Storm  2018 Bend,OR
Javelin  63.18m/207-3 Bob Rockett  Pacific Str 1980
Javelin (NR) 64.39m/211-3 Michael Davis  unat  2004 Sealth
Hammer  67.75m/222-3 Trey Knight Evergreen Storm  2018 Bend,OR
Decathlon 6896pts  Tim Morse  unat  1998 Seattle


17-18yo Girls
100m  11.57  Danielle Marshall unat  1992
200m  23.87  Wurrie Njadoe  High Voltage  2015  Jacksonville,FL
400m  51.45  Ericka Harris  TACPA  1981
800m  2:06.6  Deanna Coleman  Falcon  1978
1500m  4:32.8  Lisa Mitchell  ESTC  1980
3000m  9:41.3  Leann Buckley  Cheetah  1980
3000RW 16:32.24  Katie Burnett  Cascade Striders  2007  Walnut,CA
5000RW 30:10:55  Katie Burnett  Cascade Striders  2006 Baltimore
100m Hurdles 13.39  Ginny Powell  unat  2001 Sacramento
400m Hurdles 0:59.94  Cece Jackson  Seatown Expr  2013 Greensboro,NC
2000m SC 7:02.25  Jenna Melanson  Flanagan Clan  2016 Sacramento,CA
4x100  45.04   Univac    1987
4x400  3:47.93   Seatown Express    2012  Baltimore
                          (Ford,Demick,Diggs,Tollefson)
4x800  9:26.43   Rain City Flyers   1992
LJ  6.21m/20-4.5 Sandy Collins  SCAA  1984
TJ  12.59m/41-3.75  Chinne Okoronkwo  Flying AJs  2014 Humble,TX 
HJ  1.77m/5-9.75 Mary Moore  IG  1982
PV  4.27m/14-00 Chloe Cunliffe  Seattle Speed  2018 Bend,OR
SP 
15.07m/49-5.25 Karlee Freeman Team Evolution  2018 Tacoma
DT  52.22m/171-4 Karlee Freeman  Team Evolution  2017 Lawrence,KS
Jav  
54.60m/179-1 Erica Wheeler  Cheetah  1985
Jav(NR) 47.03m/154-3  Karen Bulger Barron Park 2013 W.Seattle
Hammer  52.96m/173-9 Olivia Midles  Barron Park 2010 Sacramento
Heptathlon(NR) 5160pts  Alaina Brady Tahoma TC  2019 Sacramento


17-18yo Boys
100m  10.65 Deven Brown Seattle Speed 2019 Sacramento
 200m  21.06  Marcus Chambers  Seatown Expr  2012 Baltimore
400m  46.13  Michael Berry  Seatown Expr  2010 Sacramento
800m  1:51.60  Devan Kirk  Seatown Express  2016 Sacramento,CA
1500m  3:51.21  John Quade  CNW  1985
3000m   8:59.00  Curtis King  Narrows Bridge  2011 W.Seattle
5000m  14:47.1  Tracy Garrison  Univac  1982
3000RW 13:38.3  Tony Engelhardt  Univac  1982
5000RW 30:31.74 Joel Pearson  unat  2002 Shoreline
2000SC 5:58.43  Kevin Clancy FWTC 2007  W. Seattle
110m Hurdles 13.85  Jamar Williams  RVHTA  1992
400m Hurdles 52.02  Mark Phillips  SCAA  1986
4x100  40.83   SeaTown Express  2003 Miami
4x400  3:09.21  SeaTown Express   2012 Baltimore
                        (Chambers,Howell,Matthews,McNeal)
4x800  7:37.71   Cheetah    1985
LJ  7.39m/24-3 Norris Fredericks Seatown Expr 2004 Eugene
TJ  15.24m/50-0 Aaron Williams  unat  1977
HJ  2.23m/7-3.75 Rick Noji  CS  1985
PV  5.08m/16-8 Casey Carrigan  unat  1968
SP  19.94m/65-5 Russ Vincent  unat  1973
DT  56.20m/184-4 Derek Eager  Seatown Expr  2010 Sacramento
Jav(old) 68.60m/225-1 Russ Armstrong  Tac Str  1975
Jav(NR)  65.00m/213-3  Sean Keller  Evergreen St. 2011 Spokane
Hammer 75.91m/249-0.5  Trey Knight  Evergreen Storm  2019 Tacoma
Decathlon (HS) 6920 pts  Matt Roberson  SeaTown Expr 2003 Monmouth
Decathlon (Junior-old rules) 7114 pts  Steve Erickson unat  1980 Knoxville
Decathlon (Junior-nr)) 7006 pts  Ryan Chase  unat  2015 Eugene
Decathlon (Int)  7025 pts Calen Powell  unat 2000 Kirkland

 

 

Make a free website with Yola