Records updated to include 2023 marks
7-8yo Girls
100m 14.84 Hailee Foster PNA 2018
200m 30.91 Tasiona Curtis-Ames PNA 2018
400m 1:09.99 Tasiona Curtis-Ames PNA 2018
800m 2:48.17 Danae Olusoga OR 2017
1500m 5:52.36 Abigail Wallace PNA 2018
4x100 1:03.47 High Voltage PNA 2012
(Gates,Gayles,Wright-Reed,Lipsky)
4x400 5:24.12 SCAA PNA 2016
(Brathwaite,Andrews,Brooks,Manago)
LJ 3.50 (11-5.75) Sophia Cunliffe PNA 2010
SP 6.78 (22-2.75) Emily Hutchinson INW 2012
Jav 16.26 (53-4) Malu Toures PNA 2015
9-10yo Girls
100m 13.33 Sharonda Duncan PNA 1994
200m 27.60 Sharonda Duncan PNA 1994
400m 1:04.46 Alyssa Rife OR 2000
800m 2:27.16 Paige Rice OR 2006
1500m 5:04.22 Paige Rice OR 2006
1500mRW 8:37.7h Alyssa Coughlin PNA 1990
4x100 56.78 Rainier Beach PNA 2006
(Powell,Finkley,Lewis,Cunliffe)
4x400 4:40.36 Rain City Flyers PNA 1991
HJ 1.48 (4-10.25) JaiCieonna Gero-Holt PNA 2016
LJ 4.68 (15-4) Tierra Crockrell PNA 2011
SP 8.75 (28-8.25) Johanna Gambill OR 1985
TJav 28.65 (94-0) Kalaiza Mitchell OR 2009
Tri 1325pts Tierra Crockrell PNA 2011
11-12yo Girls
100m 12.57 Sharonda Duncan PNA 1996
200m 25.85 Tierra Cockrell PNA 2013
400m 59.38 Alyssa Rife OR 2002
800m 2:19.20 Alyvia Brown PNA 2017
1500m 4:50.00 Paige Rice OR 2007
3000m 10:42.22 Emma Schmerbach OR 2015
1500mRW 7:22.1h Shelby Roach OR 1990
80mHur 12.80 Alaina Brady PNA 2014
4x100 51.04 SCAA PNA 1995
4x400 4:10.7h SCAA PNA 1981
4x800 10:27.54 PSA Youth Rnrs OR 2008
(Rice,Hawkinson,Landreth,Drouet-Rawlings)
HJ 1.63 (5-4) JaiCieonna Gero-Holt PNA 2018
LJ 5.27 (17-3.25) Tierra Crockrell PNA 2012
SP 12.57 (41-2.75) Jaclyn Espinoza OR 2000
Disc 33.92 (111-3.25) Jaclyn Espinoza OR 2000
TJav 37.44 (122-10) Anna Adamko PNA 2005
AJav450 29.56m (96-11) Aaliyah Kahn PNA 2019
Pent 3080pts Tierra Crockrell PNA 2013
13-14yo Girls
100m 12.09 Hannah Cunliffe PNA 2010
200m 24.37 Stacey WIlliams PNA 1981
400m 55.88 Melantha Jenkins PNA 2002
800m 2:11.90 Sophia Cantine PNA 2013
1500m 4:39.54 Sophia Cantine PNA 2013
3000m 10:15.02 Kate Peters OR 2019
3000mRW 16:22.1h Karla Snyder OR 1987
100mHur 14.87 Virginia Powell PNA 1997
200mHur 27.52 Leslie Campbell PNA 1982
2000mSC 7:34.00 Hadley Hanchett INW 2023
4x100 48.81 PSA Youth Running OR 2005
(Bryant,Harvey,Leonhardt,Smith)
4x400 4:05.44 PSA Youth Running OR 2005
(Bryant,Harvey,Leonhardt,Smith)
4x800 10:02.97 SCAA PNA 1995
HJ 1.70 (5-6.75) Marci Warnecke OR 1991
PV 3.45 (11-3.75) Amanda Moll PNA 2019
LJ 5.47 (17-11.25) Sophia Beckmon OR 2019
(tie) Camille Duckett PNA 2015
TJ 11.94 (39-2.25) Rieko Wilford PNA 2016
SP 14.84 (48-8) Johanna Gambill PNA 1989
Disc 39.26 (128-9.5) MaryJo Schultz OR 1989
Jav(nr) 39.66 (130-1.25) Anna Adamko PNA 2007
Pent 3296pts DeShanae Norman OR 2018
15-16yo Girls
100m 11.94 Harlowe Dunn PNA 2018
200m 24.59 Schaveyantay Hill OR 2006
400m 56.71 Kayla Lee PNA 2016
800m 2:13.25 Nicole McRae PNA 1996
1500m 4:36.57 Nicole Cochran PNA 2004
3000m 10:04.39 Nicole Cochran PNA 2004
3000mRW 20:20.36 Hailey Roberts PNA 2017
5000mRW 33:20.81 Kristen Rice INW 2001
100mHur 14.13 Alaina Brady PNA 2018
400mHur 1:02.9h Amy Moore PNA 1982
2000mSC 7:07.03 Amy-Eloise Neale PNA 2010
4x100 47.78 Spokane Speed Acad INW 2015
(LeBar,Bakana,Rogers,Rodgers)
4x400 3:57.7h SCAA PNA 1982
(tie) 3:57.74 Xtreme Speed PNA 2019
(Brown,Reed,White,Pollak)
4x800 9:46.31 Rain City Flyers PNA 1992
HJ 1.76 (5-9.25) Camille Harding INW 1981
PV 3.75 (12-3.75) Alison Neiders PNA 2019
LJ 6.16 (20-2.5) Jill Bell PNA 1999
TJ 12.19 (39-11.75) Lexi Ellis PNA 2015
SP 14.24 (46-8.5) Alyssa Hasslen OR 2007
Disc 44.17(144-10.75) Katherine Hutchinson INW 2001
Jav(nr) 45.75 (150-1) Courtney Kirkwood INW 2006
HT 49.72 (163-1) Kimberly Beard PNA 2023
Hept 4831pts Alaina Brady PNA 2018
17-18yo Girls 100m 11.64 Aliya Wilson PNA 2018 200m 24.09 Sophia Beckmon OR 2022 400m 53.92 Maria Mutola OR 1991 800m 2:14.95 Chloe Jensen OR 2016 1500m 4:23.91 Maria Mutola OR 1991 3000m 9:53.2h Leanne Buckley PNA 1984 3000mRW 18:37.80 Katie Burnett PNA 2007 5000mRW 32:30.10 Katie Burnett PNA 2006 100mHur 13.81 Ginnie Powell PNA 2001 400mHur 1:01.58 Ella Hopper PNA 2022 2000mSC 7:04.04 Jenna Melanson PNA 2016 4x100 45.04 Univac PNA 1987 4x400 3:48.43 Albina Roadrunners OR 2016 4x800 9:37.19 Rain City Flyers PNA 1992 HJ 1.78 (5-10) Corissa Yasen INW 1990 PV 4.27 (14-00) Chloe Cunliffe PNA 2018 LJ 6.11 (20-0.5) Alysah Hickey PNA 2018 TJ 12.37 (40-7) Casssandra Atkins PNA 2023 SP 14.76 (48-5) Tera Novy PNA 2012 Disc 50.52 (165-8.75) Aretha Hill PNA 1994 Jav(nr) 47.94 (157-3) Saydi Orange PNA 2022 HT 61.58 (202-0) Shelby Moran OR 2018 Hept 4983pts Alaina Brady PNA 2019 |
7-8yo Boys
100m 13.91 Brayley Manning PNA 2018
200m 29.44 Brayley Manning PNA 2018
400m 1:09.51 Jason Brown PNA 2014
800m 2:37.86 Oliver Hale PNA 2023
1500m 5:33.08 Quenton Lanese PNA 2019
4x100 1:01.81 SCAA PNA 2011
(Hall,Tullos,Conroy,Wilkins)
4x400 5:10.43 SCAA PNA 2015
(Shabazz,Andrews,Brooks,Witherspoon)
LJ 3.75 (12-3.75) Quincy Tacker OR 2016
SP 7.94 (26-0.5) Jamin Peters OR 2017
Jay 29.99 (98-5) Josiah Peters OR 2016
9-10yo Boys
100m 13.34 Quincy Bannister PNA 2006
13.34 Askari Davis PNA 2011
200m 27.07 Askari Davis PNA 2011
400m 1:01.70 Kenyon Andrews PNA 2018
800m 2:24.69 Kenyon Andrews PNA 2018
1500m 4:58.34 Jeff Perry PNA 1981
1500mRW 8:33.8h Jonathan Cheney OR 1992
4x100 54.28 Seattle Speed PNA 2007
(Cunliffe,Tullis,Gaskin,Robertson)
4x400 4:36.57 SCAA PNA 2017
(Witherspoon,Shabazz,Andrews,Thomas)
HJ 1.46 (4-9.25) Erick Dudley PNA 1990
LJ 4.64 (15-2.5) Andreas Lund OR 2022
SP 9.70 (31-9.75) Chris Sprague OR 1990
TJav 36.23 (118-10) Beckett Ellingson OR 2022
Tri 865pts Jamie Holzgraf OR 1991
11-12yo Boys
100m 12.07 Xavier Simpson OR 2016
200m 24.16 Xavier Simpson OR 2016
400m 57.06 Aaron Chao OR 2016
800m 2:13.60 Marcus Henry OR 2005
1500m 4:26.64 Quenton Lanese PNA 2023
3000m 9:15.18 Quenton Lanese PNA 2023
1500mRW 7:46.26 Nathaniel Roberts OR 2007
80mHur 12.67 Casey Stevick PNA 2000
4x100 47.02 Inner City Steppers OR 2002
(Simmons,Griffin,Lambert,Wells)
4x400 4:08.92 Rainier Beach TC PNA 2004
(Johnson,McGraw,Burns,Griffith)
4x800 10:16.70 Rain City Flyers PNA 1994
HJ 1.64 (5-4.5) Joshua Hustedt PNA 1996
LJ 5.63 (18-5.5) Marcus Harewood PNA 2004
SP 16.01 (52-6.5) Nolan Vanamen PNA 2011
Disc 41.99 (137-9) Trey Knight PNA 2014
TJav 48.72 (159-10) Michael Thompson OR 2002
AJav450 39.13 (128-4) Sheppard Kilkenny OR 2018
Pent 2643pts Andrew Gay OR 2003
13-14yo Boys
100m 10.81 Tyrone Taylor II PNA 2018
200m 22.47 Tyrone Taylor II PNA 2018
400m 51.60 Miller Warme PNA 2023
800m 1:58.72 Nectaly Barbosa INW 2003
1500m 4:09.06 Nectaly Barbosa INW 2003
3000m 9:18.57 William Schneider PNA 2019
3000mRW 15:41.60 Nathaniel Roberts OR 2010
100mHur 13.89 Sutton Flint PNA 2022
200mHur 25.12 Kenyon Andrews PNA 2022
2000mSC 7:47.20 Leif McBennett PNA 2023
4x100 45.87 Tigard Track OR 2017
(Otness,Simpson,Chao,Pinto)
4x400 3:48.45 SLM OR 1991
4x800 8:58.34 Tigard Youth Track OR 2019
(Cutting,Murff,Wilde,Law)
HJ 1.83 (6-0) A. Young OR 1987
(tie) 1.83 (6-0) Ian Ferguson PNA 2017
PV 3.95 (12-11.5) Thomas Skipper OR 1998
LJ 6.49 (21-3.5) Harrison Schrage OR 2011
TJ 12.57 (41-2.75) Harrison Schrage OR 2011
SP 19.73 (64-8.75) Trey Knight PNA 2016
Disc 59.14 (194-0) Trey Knight PNA 2016
Jav(nr) 57.77 (189-6.25) Javan Gray OR 2007
Pent 3051pts Deyondre Davis OR 2016 (tie) 1.83 (6-0) Ian Ferguson PNA 2017
PV 3.95 (12-11.5) Thomas Skipper OR 1998
LJ 6.49 (21-3.5) Harrison Schrage OR 2011
TJ 12.57 (41-2.75) Harrison Schrage OR 2011
SP 19.73 (64-8.75) Trey Knight PNA 2016
Disc 59.14 (194-0) Trey Knight PNA 2016
Jav(nr) 57.77 (189-6.25) Javan Gray OR 2007
Pent 3051pts Deyondre Davis OR 2016
15-16yo Boys
100m 10.82 Adam Johnson PNA 2018
200m 21.42 Micah Williams OR 2017
400m 49.28 Ethan Hewitt AK 2005
800m 1:56.26 Jonathan Phillips PNA 2007
1500m 3:59.9h Billy Harper OR 1993
3000m 8:48.00 Evan Holland OR 2017
5000mRW 26:10.30 Jared Swehosky OR 2003
110mHur 14.47 Bob Gray PNA 1986
400mHur 54.19 Jake Hanson PNA 2003
2000mSC 6:14.80 Chris Lukezic PNA 2000
4x100 42.03 Ford Sports Perf PNA 2023
(Salopek,Griffin,Weir,Murph)
4x400 3:26.07 Federal Way TC PNA 1999
4x800 8:09.27 SETA PNA 2000
HJ 2.11 (6-11) Rick Noji PNA 1983
PV 4.71 (15-5.25) Austin Ouderkirk OR 2006
LJ 7.19 (23-7) Harrison Schrage OR 2013
TJ 14.63 (47-11.75) Zapata Moreno PNA 2003
SP 19.44 (63-9.5) Trey Knight PNA 2018
Disc 52.84 (173-4.25) Chris Sprague OR 1996
Jav 64.16 (210-5.75) Daryl Roberson OR 1984
Jav(nr) 59.26 (194-5) Michael Davis PNA 2004
HT 67.75 (222-3) Trey Knight PNA 2018
Dec 6433pts Thomas Skipper OR 2000
17-18yo Boys
100m 10.66 Dominick Corley INW 2023
200m 21.16 Jacob Andrews PNA 2022
400m 46.91 Jacob Andrews PNA 2022
800m 1:52.78 Devan Kirk PNA 2016
1500m 3:53.13 John Quade PNA 1984
3000m 9:03.91 Curtis King PNA 2011
5000m 15:03.99 Curt Corvin PNA 1981
3000mRW 18:01.51 Logan Roberts Jr. PNA 2017
5000mRW 25:59.50 Terran Swehosky OR 2003
110mHur 14.25 Jereme Richardson OR 2000
(tie) 14.25 Carter Bracken OR 2017
400mHur 52.31 Jake Hanson PNA 2005
2000mSC 6:01.03 Billy Harper OR 1994
4x100 41.25 SeaTown Express PNA 2003
(Bouie,Brown,Fantenot,Jenkins)
4x400 3:14.89 Seatown Express PNA 2012
(Chambers,Howell,McNeal,Matthews)
4x800 7:53.4h Univac PNA 1983
HJ 2.20 (7-2.5) Dakarai Hightower PNA 2012
PV 4.95 (16-2.75) Bryan Madche PNA 1993
LJ 7.38 (24-2.5) Guy Cekerman OR 1984
TJ 15.11 (49-6.75) Kyle Jenkins PNA 2003
SP 19.60 (64-3.5) Rian Ingram OR 1997
Disc 56.70 (186-0) Sebastian Barajas OR 2016
Jav 69.54 (228-1.75) Tony Aldridge OR 1982
Jav(nr) 65.89 (216-2) Sawyer Christopher OR 2017
HT 75.91 (249-0.5) Trey Knight PNA 2019
Dec 6920pts Matt Roberson PNA 2003